TIF100-20-02U Thermal Silicone Insulation Pad For Gpu Cpu Cooling Pad 0.5MM-5.0MM With Low Thermal Resistance
CÔNG TY TNHH CÔNG NGHỆ ZIITEK VIỆT NAM
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Ziitek
Model Number : TIF100-20-02U
Certification : UL and RoHs
Place of Origin : Vietnam
MOQ : 1000pcs
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 100000pcs/day
Delivery Time : 3-5 work days
Packaging Details : 24*13*12cm cartons
Products name : Thermal Silicone Insulation Pad For Gpu Cpu Cooling Pad 0.5MM-5.0MM With Low Thermal Resistance
Application : Laptop Desktop GPU Computer
Thermal Conductivity : 2.0W/mK
Density : 2.65g/cm³
Color : Gray
Hardness : 27 Shore 00
Dielectric Breakdown Voltage : >5500VAC
Keywords : Thermal Silicone Insulation Pad
Contact Now
Products description
Features:
> Good thermal conductive: 2.0W/mK
> Naturally tacky needing no further adhesive coating
> Soft and Compressible for low stress applications
> Available in varies thickness
> Easy release construction
> Electrically isolating
> High durability
Applications:
> Semiconductor automated test equipment (ATE)
> CPU
> Display card
> Mainboard/mother board
> Notebook
> Power supply
> Heat pipe thermal solutions
> Memory Modules
> Mass storage devices
> Automotive electronics
> Set top boxes
> Audio and video components
> Medical Devices
> Auditioning electronic products
> unmanned aerial vehicle(UAV)
Typical Properties of TIF100-20-02U Series
Property Value Test method
Color Gray Visual
Construction & Compostion Ceramic filled silicone elastomer ******
Density 2.65g/cm³ ASTM D297
Thickness range 0.020"(0.5mm)~0.200"(5.0mm) ******
Hardness 27 Shore 00 ASTM 2240
Continuos Use Temp -40 to 160 ℃ ***
Dielectric Breakdown Voltage >5500 VAC ASTM D149
Dielectric Constant 4.9 MHz ASTM D150
Volume Resistivity(Ohm-cm) 7.3*1013 ASTM D257
Fire rating 94 V0 UL E331100
Outgassing(TML) 0.35% ASTM E595
Thermal conductivity 2.0W/m-K ASTM D5470
Products Thickness:
0.020 inch to 0.200 inch(0.5mm to 5.0mm)
Products Size:
8"*16"(203mm*406mm)
TIF™ series Individual die cut shapes can be supplied.
Peressure Sensitive Adhesive:
Request adhesive on one side with "A1" suffix.
Request adhesive on double side with "A2" suffix.
Reinforcement:
TIF™ series sheets type can add with fiberglass reinforced.
Company Profile
FAQ:
Q: Are you trading company or manufacturer ?
A: We are manufacturer in Vietnam.
Q:Do big buyers have promotional prices?
Q: Do you provide samples ? is it free or extra cost?
A: Yes, we could offer samples free of charge
Wholesale TIF100-20-02U Thermal Silicone Insulation Pad For Gpu Cpu Cooling Pad 0.5MM-5.0MM With Low Thermal Resistance from china suppliers
TIF100-20-02U Thermal Silicone Insulation Pad For Gpu Cpu Cooling Pad 0.5MM-5.0MM With Low Thermal Resistance Images